Ćwiczenia

Ćwiczenia usprawniające

Ćwiczenia usprawniające (inaczej mówiąc: kinezyterapia) to jedna z najskuteczniejszych metod rehabilitacji. Ćwiczenia pozwalają na zwiększenie siły mięśniowej, korektę nieprawidłowych wzorców ruchowych, a przede wszystkim – na powrót do dawnej sprawności lub przygotowanie do dalszego leczenia.

Rodzaje ćwiczeń usprawniających

Ćwiczenia czynne wolne

Pacjent samodzielnie wykonuje ćwiczenia. Nie wykorzystuje przy tym specjalistycznego sprzętu, ani pomocy fizjoterapeuty. Działa jedynie przeciwko sile grawitacji, np. powoli unosi i opuszcza nogę. Ćwiczenia czynne wolne pozwalają na zwiększenie siły mięśni, ich aktywację, zmniejszenie napięcia mięśniowego i zwiększenie zakresu ruchu.

Ćwiczenia czynne z oporem

Pacjent wykonuje ćwiczenie samodzielnie. Działa nie tylko przeciwko sile grawitacji, ale również przeciwko oporowi zewnętrznemu, np. taśmom gumowym lub hantlom. Opór może być zwiększany wraz ze wzrostem siły (jest to tzw. opór progresywny). Celem ćwiczeń czynnych z oporem jest zwiększenie siły i masy mięśniowej, odtworzenie pamięci ruchowej oraz zwiększenie zakresu ruchu.

Ćwiczenia czynne w odciążeniu

Pacjent wykonuje ćwiczenia samodzielnie lub z fizjoterapeutą. Siła ciążenia działająca na daną kończynę zostaje zniesiona. W tym celu najczęściej stosuje się systemy podwieszania bloczkowego, a także odciążenie manualne poprzez ręce fizjoterapeuty. Takie ćwiczenia normalizują napięcie mięśniowe, działają przeciwbólowo w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów i likwidują przykurcze mięśni.

Ćwiczenia czynne w odciążeniu z oporem

Ćwiczenia te działają na zasadzie ćwiczeń czynnych w odciążeniu. Różnica polega na tym, że pacjent musi przeciwdziałać oporowi zewnętrznemu. W celu stworzenia oporu stosuje się systemy bloczkowo-ciężarkowe, taśmy gumowe lub ręce fizjoterapeuty. Rezultaty są lepsze niż w przypadku ćwiczeń bez oporu. Pozwalają na zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni, a także na lepszą ich koordynację.

Ćwiczenia rozciągające

Przykurcze mięśniowe mogą być przyczyną nieprawidłowych wzorców ruchowych i bólu. Regularne rozciąganie pozwala na zwiększenie elastyczności mięśni, zmniejsza ryzyko urazów, obniża poziom stresu i wpływa korzystnie na postawę ciała. W trakcie rehabilitacji stosowany jest stretching statyczny oraz dynamiczny. Ćwiczenia statyczne polegają na rozluźnieniu mięśnia i zmianie jego długości. Dynamiczne na krótkotrwałym spięciu mięśnia i jego wydłużeniu.

Ćwiczenia manipulacyjne

Ćwiczenia manipulacyjne (inaczej mówiąc: terapia ręki) mają na celu usprawnienie funkcjonowania kończyny górnej. Takie ćwiczenia zalecane są osobom z problemami grafomotorycznymi, zaburzeniami koordynacji wzrokowo-ruchowej i z problemami z wykonywaniem codziennych czynności (np. piciem z kubka lub zapinaniem guzików). Regularne wykonywanie ćwiczeń zwiększa sprawność ręki i poprawia jakość życia.

Ćwiczenia sensomotoryczne

Polegają one na utrzymywaniu równowagi w warunkach statycznych oraz dynamicznych. Niekiedy, aby wspomóc efekty terapii, stosuje się niestabilne podłoże, np. berety rehabilitacyjne lub piłki. Odpowiednio wykonywane ćwiczenia wzmagają przekazywanie impulsów z receptorów czucia głębokiego do mózgu. Sprzyja to zachowywaniu równowagi w nawet najbardziej wymagających warunkach, np. w trakcie wspinaczki lub jazdy na nartach.

Ćwiczenia izometryczne

Ćwiczenia te polegają na napięciu mięśnia bez zmiany jego długości. Najczęściej sprowadza się to do pozostania w jednej pozycji. Jednym z najczęściej wykonywanych ćwiczeń izometrycznych jest tzw. pozycja deski, która angażuje mięśnie ramion, pośladków i core. Celem ćwiczeń izometrycznych jest zwiększenie siły i wytrzymałości mięśni.

Wskazania i przeciwskazania do ćwiczeń

Głównymi wskazaniami do ćwiczeń są schorzenia i dysfunkcje narządu ruchu. Zaliczamy do nich nie tylko urazy i niedowłady kończyn, ale również choroby zwyrodnieniowe i wady wrodzone. Ponadto ćwiczenia usprawniające są pomocne w leczeniu chorób układu oddechowego, chorób reumatoidalnych oraz w leczeniu chorób kręgosłupa. Są nieocenioną pomocą dla pacjentów po udarach mózgu, wylewach, a także po zabiegach operacyjnych i zawałach. Bez problemu można je łączyć z fizykoterapią, np. laseroterapią czy ultradźwiękami. Przeciwskazaniami do wykonywania ćwiczeń są bardzo silne dolegliwości bólowe, ostre stany zapalne oraz zapalenia zakrzepowe żył.

Dobroczynne działanie ćwiczeń

Gimnastyka lecznicza może przynieść ludzkiemu organizmowi wiele korzyści. Jak dowodzi nasze doświadczenie, ćwiczenia są jedną z najlepszych inwestycji, jakich może dokonać człowiek.

  • Ćwiczenia normalizują napięcie mięśniowe
  • Ćwiczenia zwiększają siłę i wytrzymałość mięśniową
  • Ćwiczenia pozwalają na zwiększenie zakresu ruchu
  • Ćwiczenia fizyczne redukują poziom stresu
  • Ćwiczenia uelastyczniają włókna kolagenowe

Wykonywane pod okiem wykwalifikowanych fizjoterapeutów pozwalają nie tylko na odzyskanie dawnej sprawności, ale również na jej poprawę. Jeżeli zmagasz się z bólem, przebyłeś niedawno uraz lub operację – zgłoś się do nas.