Jak wykorzystuje się ultradźwięki w leczeniu bólu?
30-03-2023
Terapia z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych to jedna z metod fizykoterapii wykorzystywana w dzisiejszej rehabilitacji. Na czym dokładnie polega ta metoda i jak wykorzystuje się ją w leczeniu bólu? Dowiesz się tego, czytając ten artykuł.
Na czym polega fizykoterapia?
Fizykoterapia to terapia, podczas której do leczenia pewnych chorób oraz urazów wykorzystuje się różnego rodzaju zjawiska fizyczne np. elektryczność (elektroterapia), światło (laseroterapia), magnetyzm (magnetoterapia), ultradźwięki (terapia ultradźwiękowa) lub niską temperaturę (krioterapia). Każdy z tych zabiegów ma inne zastosowania i przynosi odmienne efekty.
Czym jest terapia ultradźwiękowa?
Terapia ultradźwiękowa to metoda, w której wykorzystuje się działanie fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Stosuje się ją głównie w przypadku stanów pourazowych, leczenia obrzęków limfatycznych, stanów zapalnych mięśni i stawów oraz do złagodzenia bólu w chorobach zwyrodnieniowych i reumatycznych. Dzięki zastosowaniu terapii ultradźwiękowej można:
- zmniejszyć napięcie mięśniowe,
- przyspieszyć przepływ limfy w naczyniach,
- przyspieszyć gojenie się ran,
- złagodzić dolegliwości bólowe,
- zmniejszyć obrzęki,
- zahamować procesy zapalne,
- rozszerzyć naczynia krwionośne.
Jak terapia ultradźwiękami pomaga w walce z bólem?
Podczas terapii ultradźwiękowej wytwarzane są fale dźwiękowe o częstotliwości powyżej 20 kHz, które są niesłyszalne i odczuwalne przez pacjenta w postaci wibracji. Fala, przenikając przez skórę, stopniowo maleje i zmienia się w energię cieplną, chemiczną i elektryczną. Energia i ciepło docierające do źródła bólu działa na komórki jako pewnego rodzaju mikromasaż, a jego celem jest zmniejszenie natężenia bólu i przyspieszenie regeneracji tkanek.