Fizjoterapia
Niegdyś fizjoterapia była wykorzystywana głównie przez sportowców. Pozwalała na szybkie i skuteczne leczenie kontuzji, a także na zwiększenie równowagi mięśniowej w ciele. Dziś z dobrodziejstw fizjoterapii może skorzystać większość chorych zmagających się z dysfunkcjami układu nerwowego, mięśniowego i szkieletowego. Z każdym rokiem dostępność tej metody leczenia wzrasta, a placówki lecznicze zabiegają o wykwalifikowanych fizjoterapeutów. Czym jest fizjoterapia i czy jest skuteczna? Jakie zabiegi z zakresu fizjoterapii wykonujemy w przychodni Kolmed?
Jak brzmi definicja fizjoterapii?
Fizjoterapię dzielimy na dwa podstawowe rodzaje – kinezyterapię oraz fizykoterapię. Kinezyterapia polega na wykonaniu przez Pacjenta ćwiczeń usprawniających (najczęściej pod nadzorem fizjoterapeuty). Mogą to być ćwiczenia bierne, czynne, z oporem i inne. Fizykoterapia polega na wykorzystaniu zabiegów fizykalnych, np. terapii polem magnetycznym lub laseroterapii. Obie metody są bardzo skuteczne. Ich celem jest zwiększenie zakresu ruchu, poprawa sprawności, zmniejszenie obrzęku i bólu.
Kim jest fizjoterapeuta i jakie uprawnienia musi posiadać?
Fizjoterapeuta to osoba po studiach medycznych z zakresu fizjoterapii lub rehabilitacji ruchowej. Dane Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wskazują, że fizjoterapeuta to trzeci najpopularniejszy zawód medyczny w Polsce.
Do kompetencji fizjoterapeuty należy:
- wykonywanie badań funkcjonalnych;
- kwalifikowanie, planowanie i prowadzenie fizykoterapii;
- kwalifikowanie, planowanie i prowadzenie kinezyterapii;
- kwalifikowanie, planowanie i prowadzenie masaży.
Fizjoterapeuci, podobnie jak lekarze, muszą posiadać prawo wykonywania zawodu, czyli PWZF. Muszą być również wpisani do Krajowego Rejestru Fizjoterapeutów (KRF). Ponadto fizjoterapeuci mogą zrzeszać się w stowarzyszeniach i organizacjach, np. w Krajowej Izbie Fizjoterapeutów (KIF).
Kiedy należy udać się do fizjoterapeuty?
Wskazań do wizyty u fizjoterapeuty jest wiele. Mogą to być stany po urazach, zespoły bólowe oraz problemy z utrzymaniem równowagi. W placówkach, które współpracują z NFZ do rozpoczęcia fizjoterapii potrzebne jest skierowanie od lekarza (najczęściej od ortopedy lub lekarza rodzinnego). Z kolei w placówkach prywatnych skierowania nie są wymagane.
Najważniejsze wskazania do fizjoterapii to:
- zaburzenia w obrębie układu ruchu;
- bóle kręgosłupa i pleców;
- stany po urazach i kontuzjach;
- bóle stawów;
- nieprawidłowe wzorce ruchowe;
- profilaktyka kontuzji;
- bóle przeciążeniowe.
Fizjoterapeuta po zapoznaniu się z sytuacją i oczekiwaniami Pacjenta wdraża odpowiednie leczenie mające na celu zmniejszenie bólu i poprawę funkcjonowania układu ruchu. Fizjoterapeutów cechuje holistyczny stosunek do ludzkiego ciała. Czasami, żeby pozbyć się bólu kolana wystarczy rozmasować stopę – takich powiązań jest znacznie więcej. W tym zakresie trudno o lepszego specjalistę niż dobry fizjoterapeuta.
Jakie zabiegi z zakresu fizjoterapii wykonujemy?
Wykonujemy szeroki wachl arz zabiegów fizjoterapeutycznych. Zaliczamy do nich laseroterapię, magnetoterapię, ultradźwięki i znacznie więcej. Dysponujemy komfortową salą do kinezyterapii oraz niezbędnymi akcesoriami – taśmami oporowymi, beretami rehabilitacyjnymi i nie tylko. Zajmujemy się również kinesiotapingiem i profilaktyką kontuzji. Choć usługi z zakresu fizjoterapii świadczymy we Świdnicy, to odwiedzają nas Pacjenci z miejscowości takich jak Dzierżoniów czy Wałbrzych. Każdemu z nich zapewniamy leczenie w przyjaznej atmosferze, pełnej zrozumienia i troski. Jeżeli doskwiera Tobie ból lub czujesz, że nie jesteś tak sprawny jak dawniej – nie zwlekaj i umów termin wizyty z jednym z naszych fizjoterapeutów.
Serdecznie zapraszamy.