USG w Dzierżoniowie, Wałbrzychu i Świdnicy
USG to badanie wykorzystujące ultradźwięki. Pozwala ono na dokładne zobrazowanie tkanek i wykrycie zmian chorobowych już na wczesnym etapie ich rozwoju. Jest to nieinwazyjna, bezbolesna, a co ważne – bardzo skuteczna metoda badań.
Zasada działania ultrasonografu
Ultrasonograf to urządzenie skonstruowane z odbiornika fal ultradźwiękowych oraz emitera. Jak sama nazwa wskazuje – emiter emituje fale, a odbiornik je odbiera. Urządzenie działa na zasadzie zjawisk falowych i polega na określeniu miejsca, w którym fala odbija się od tkanek. Taka fala zostaje przetworzona na impulsy elektryczne. Każdy impuls ma swój kierunek i kształt, który można zobrazować - pozwala to na bardzo dokładne obrazowanie tkanek.
Zastosowanie ultrasonografii w diagnostyce medycznej
Badanie USG ma szerokie zastosowanie w diagnostyce medycznej. Wskazaniami do jego wykonania są choroby tarczycy, powiększone węzły chłonne, a także dolegliwości bólowe w jamie brzusznej. Ultrasonografia pozwala na wykrycie guzów, zmian nowotworowych i torbieli. Ponadto jest to podstawowe badanie, któremu poddawane są kobiety w ciąży. Jest to też badanie wykonywane po urazach kończyn – pozwala na wykrycie urazów mięśniowych, uszkodzeń więzadeł i łąkotek. Na podstawia wyników badania USG można zlecić fizjoterapię.
Rodzaje badań USG
Badania USG możemy podzielić na następujące rodzaje:
- USG jamy brzusznej;
- USG tarczycy;
- USG stawu ramiennego;
- USG stawu kolanowego;
- USG stawu skokowego;
- USG stawu łokciowego;
- USG nadgarstka.
Wszystkiego rodzaje USG są bezbolesne.
Przygotowanie do USG
Specjalnych przygotowań wymaga jedynie USG jamy brzusznej. Na ultrasonografię brzucha należy przyjść na czczo, a godzinę przed badaniem wypić ok. 1 litr wody. Kilka dni przed wizytą lepiej unikać tłustej żywności, np. golonki, karkówki czy masła orzechowego. Należy unikać również potraw, które mogą wywoływać nadmierne gazy, np. grochu czy kapusty. W niektórych przypadkach konieczne może być wykonanie lewatywy – taką decyzję podejmuje lekarz. Pozostałe rodzaje USG nie wymagają przygotowań.
Przebieg badania USG
Pozycja w trakcie wykonywania badania USG zależy od miejsca, które ma zostać zbadane. Najczęściej jest to pozycja leżąca. Miejsce poddawane badaniu jest smarowane przez lekarza specjalnym żelem, który umożliwia przenikanie fali ultradźwiękowych w głąb tkanek. Lekarz przykłada głowicę emitera do miejsca badania, po czym na ekranie ultrasonografu pojawia się obraz. Istnieje możliwość wydrukowania zdjęcia USG. Takie badanie trwa ok. 10-20 minut.
Przeciwskazania do badania ultrasonograficznego
Nie ma jednoznacznych przeciwskazań do przeprowadzenia badania ultrasonograficznego. Takie badanie jest bezbolesne i nieszkodliwe zarówno dla osoby badanej, jak i wykonującej badanie. Jest również bezpieczne dla płodu. Jedynym przeciwskazaniem do wykonania badania USG jest przerwanie ciągłości tkanek skórnych. Oznacza to, że badania nie można wykonać w miejscu dotkniętym oparzeniem, urazem zewnętrznym czy infekcją.
Niestety skutki źle wykonanego badania, jego nieprawidłowego zinterpretowania czy opisania, mogą być dotkliwe. Na tej podstawie mogą zapadać nie tylko błędne diagnozy, ale również błędne decyzje lecznicze. Właśnie dlatego badania USG należy wykonywać w specjalistycznych placówkach, taka jak nasza. Zapraszamy!
Badania USG jamy brzusznej przeprowadzane są w poniedziałki, środy oraz czwartki w godzinach 8.00-10.00. Badania USG tarczycy odbywają się we wtorki w godzinach 14.00-16.00. do szczepień i kontaktu.